Karel Hašler; Různí
Historie psaná šelakem - Karel Hašler: Hezká vzpomínka - nahrávky na gramodeskách Ultraphon 1929-1941
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Jiří Aplt. ×
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Životní osudy našeho nejznámějšího písničkáře jsou většině příznivců české populární hudby nepochybně dostatečně známé. Připomeňme proto jen heslovitě, že se narodil v roce 1879, vyučil se rukavičkářem a ve svých osmnácti letech odešel ke kočovnému divadlu. Prošel různými divadelními scénami a více než deset let působil i v Národním divadle v Praze. Již od roku 1906 však tíhl spíše k lehké múze. Po úspěchu tiskového vydání prvního sešitu jeho Staropražských písniček se Hašlerovy lehce sentimentální melodie dočkaly i nahrávek na gramodeskách.
Po vzniku ČSR byl Hašler jmenován ředitelem československé pobočky anglické gramofonové společnosti, která u nás vydávala gramodesky značky His Master's Voice, a pro tuto etiketu také svým dyšným tenorem nazpíval několik desítek gramodesek s převážně vlastními skladbami. Během třicátých let se angažoval jako herec, scénárista či režisér v řadě zvukových filmů a složil také několik operet.
Hašlerovy politické postoje jej přiváděly do častých konfliktů s represními orgány všech režimů, které zažil: rakousko-uherským, prvorepublikovým i protektorátním. Jeho aktivity po obsazení Československa německými vojsky byly také příčinou jeho zatčení gestapem a smrti v koncentračním táboře Mauthausen dne 22. prosince 1941.
Tento výběr přináší Hašlerovy písničky, jak je pro gramofonovou firmu Ultraphon nazpívali v letech 1929 - 1941 různí doboví interpreti za doprovodu tanečních, dechových, salonních i swingových orchestrů. Za doprovodu klavíru jednu z těchto melodií nazpíval i sám Karel Hašler.
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu