Ota Petřina, různí interpreti
Nejvýznamnější skladatelé české populární hudby Ota Petřina 1 (1968-1977)
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Mirko Foret se svým orchestrem. ×
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Pouze pro digitální prodej jsme připravili řadu Nejvýznamnější skladatelé české populární hudby.
Na albech celé této řady jsou skladby záměrně řazeny pouze chronologicky, bez jakýchkoli jiných ambic, než Vám tvorbu našich předních autorů populární hudby představit a zpřístupnit v co největší šíři.
Dalším skladatelem hodným naší pozornosti je letošní jubilant Ota Petřina (*4. června 1949).
Původně člen doprovodné skupiny divadla Rokoko (1968), později kytarista TOČRu na sebe upozornil prvními autorskými pokusy pro interprety Golden Kids - zpravidla skládal na texty Zdeňka Rytíře (Tak dej se k nám, Ten druhý v nás,
Ne, Provazochodci a ptáci, Nautilus, Patrick a Perla). V roce 1971 založil a vedl skupinu Bacily, po výraznějších úspěších skladatelských se dále uplatnil i při spolupráci s Ulrychovci, H. Zagorovou a dalšími.
Úspěch alba Tomu, kdo nás má rád s jeho skladbami znamenal pro O.Petřinu mezník ve spolupráci s V. Neckářem. Byl strůjcem i dalších Neckářových úspěchů (Příběhy, písně a balady, Lásko ztracená aj.).
V pol. 70. let rozšířil O.Petřina sféru svých aktivit o spolupráci se skupinou C&K Vocal (album Generace) a sólisty vzešlými z jeho středu (P. Janů, L. Pospíšil, H. Arnetová) a také o vlastní projekty, na nichž se prezentoval jako sól. zpěvák.
S Lubošem Pospíšilem spolupracoval i na kritiky vysoce ceněné nahrávce Vzpomínky na jednu venkovskou tancovačku roku 1966 a později i určujícím podílem na Pospíšilově debutové sólové LP tenhle vítr jsem měl rád.
Diskuze k albu