Různí interpreti
Country pop Jukebox
Podobné tituly
Informace o albu
Na digitální podobě titulu chybí snímky Vrátím se do San Antonia (San Antonio Rose) a Všem dávno prošlým láskám (To All The Girls I've Loved Before), k jejichž českým verzím nedal originální publisher souhlas.
1. Píseň z hitparádového katalogu texaské trojice Larry Gatlin and The Gatlin Brothers. Právě touto nahrávkou (Columbia 11066) debutovala v žebříčku Hot Country týdeníku Billboard 25. srpna 1979 a dva týdny byla na prvním místě. Její autor - Larry Gatlin byl na počátku 70. let exklusivním autorem zpěvačky Dottie Westové. V roce 1972 přesídlil do Nashville a o rok později se poprvé objevil v hitparádě country se singlem "Seet Becky Walker". Až do roku 1979, kdy svoji interpretační dráhu spojil se svými dvěma mladšími bratry, působil jako sólista.
2. V originále druhá zlatá deska pěvecké kariéry rodačky z New Jersey Juice Newton, která začínala už ve třinácti letech na scéně folku, ale koncem let sedmdesátých a v desetiletí následujícím úspěšná ve sféře moderní country, často zasahující i do celoamerické hitparády. "Queen of hearts" (Capitol 4997) se v pop hitparádě dostalo až na 2. místo (v Hot Country 14.) a patřila k nejúspěšnější produkci roku 1981.
3. Nejúspěšnější nahrávka celosvětově známé skupiny Nitty Gritty Dirt Band z roku 1979, kdy působila pod názvem The Dirt Band, která se rovněž uplatnila jak v hitparádě pop, tak v žebříčku Hot Country (United Artists 1330). V originální nahrávce zpívala sólový part Linda Ronstadt. Singl debutoval v hitparádě 8. prosince 1979 a nejvýše byl na místě 13. V úvodu dalšího roku se objevil i v sestavě Hot Country (58. místo). Inspirací naší nahrávky byla ovšem autorská verze texasana Rodney Crowella, jedné z nejúspěšnějších countryových osobností druhé poloviny 80. let (kdy byl mj. manželem Rosanne Cashové).
4. Titulní píseň úspěšné americké filmové veselohry, druhý zlatý singl výrazné interpretační i autorské dráhy rodačky z Tennessee Dolly Partonové z roku 1980. Její singl debutoval v sestavě Hot Country 29. listopadu 1980 a 24. ledna roku následjícího vybojoval 1. místo (RCA 12133). Dolly Parton začínala v TV show Portera Wagonera, kde nahradila v roce 1964 tehdy velmi populární Normu Jean. V countryovém žebříčku billboardu se objevila poprvé 21. ledna 1967 se singlem "Dumb blonde", o jedenáct let později získala nejvyšší výroční uznání CMA "Entertainer of the year".
5. Jedna z dlouhé řady důvěrně známých skladeb manželů Bryantových, jejichž katalog se promítl výrazně do úspěšných pěveckých cest řady legend oblasti country i popmusic (Everly Brothers). Patří k nejfrekventovanějším countryovým písním. V hitparádě Billboardu Hot Country s ní jako první bojovala dvojice sourozenců Osborne Brothers z Kentucky (Decca 32242), typických představitelů stylu bluegrass. Jejich singl se v žebříčku objevil 3. února 1968 a vystoupil nejvýš na 33. místo. Z dlouhé řady nahrávek v proudu moderní country se nejvíc dařilo verzi, kterou 6. června 1970 přivedla do Hot Country Lynn Andersonová ze Severní Dakoty (známá především zlatým singlem Rose Garden ze stejného roku). Její nahrávka (Cart 5068) vystoupila nejvýš na 17. místo.
6. V originále první singl, jímž se countryové hitparádě Billboardu představili sourozenci Jim Ed Brown a Mixine Brown (Fabor 107). Jejich nahrávka debutovala 26. června 1954 a v hitpardáě Billboardu vstoupila až na 8. místo. O rok později se k nim připojila nejmladší sestra Bonnie a tak vznikla úspěšná trojice The Browns (The three bells) působící až do závěru 60. let.
7. Jedna z nejúspěšnějších skladeb zpívajícího rodáka z Texasu Kris Kristoffersona, autora dlouhé řady písní, které jsou stále živou součástí světového katalogu (Me and Bobby McGee; Help me make it through the night), a od roku 1972 hvězdy dlouhé řady filmových příběhů nejrůznější kvality. Podobně jako převážná část katalogu (včetně období působení v sestavě kvartetu Hithwaymen) i "For the good times" zazářila ve zpěvníku jiného interpreta. Countryová legenda, "Cherokee cowboy" Ray Price z Perryville státu Texas, debutoval v country hitparádě už v roce 1952 (Talk to your heart - 3. místo) a na svém kontě má celkem 108 hitparádových singlů. "For the good times" patří k sedmi vítězným. Nahrávka se poprvé objevila v sestavě Hot Country 27. června 1970 a bodovala celkem 26 týdnů (Columbia 45178).
8. V roce 1970 se v countryové hitparádě Billboardu objevilo vůbec poprvé jméno kanadské countryové hvězdy, tehdy 25-ti leté, Ann Murrayové (Snowbird). V té době už měla Ann ve své sbírce hezkou řádku cen JUNO, obdoby amerických Grammy. K ozdobám jejího zpěvníku patřila už od roku 1969 právě písnička Just bidin' my time, vítěz kanadské countryové hitparády (ARC, Capitol 6425). Ann Murray dokázala v letech 1970-88 desetkrát zvítězit v soutěži Hot Country a celkem do její sestavy přivedla přes 50 singlů.
9. Skladba, která v roce 1967 získala trofej nejlepší countryové písně roku ve výročním hlasování CMA, a trofej nejlepšího singlu. Svého času první hitparádové vítězství zpívajícího bubeníka proslulé sestavy Texas Trubadours Ernesta Tubba (1962-65). Jack Greene s touto nahrávkou vstoupil do Hot Country 22. října 1966, bodoval celkem 23 týdnů a z toho 7 týdnů na prvním místě (Decca 32023).
10. Poslední hitparádové vítězství countryové legendy Hanka Williamse. Jeho nahrávka (MGM 11479) vstoupila do countryového žebříčku 16. května 1953, pět měsíců po jeho smrti (1. ledna 1953) a čtyřikrát zvítězila. Williams se poprvé prosadil v roce 1947 nahrávkou "Move it on over" a do countryové hitparády přivedl celkem 42 singlů, poslední v roce 1989 (!!!). Jedenáct jeho nahrávek se dostalo až na 1. místo. I když jeho role v oblasti interpretační je nezastupitelná, podstatně větší význam pro další vývoj country music měla jeho činnost autorská, velmi často prosakující do hlavního proudu pop music. V roce 1961 byl Hank Williams zvolen členem Country music hall of fame.
11. Jedna z dlouhé řady písní s nezaměnitelným rukopisem, kterým obohatil katalog americké country music rodák ze Severní Karoliny John D. Loudermilk. Bratranec tradicionalisticky bluegrassových Louvin Brothers začínal gramofonovou kariéru už v roce 1956, ale významnou roli na hudebním poli získal především jako autor dlouhé řady písní jako Waterloo (Stonewall Jackson), Abilene, A roce and a baby Ruth (George Hamilton IV), Ebony eyes (Everly Brothers), Tobbaco road (Roy Clark). Písničku Big daddy přivedla do countryové hitparády 16. prosince 1967 již dříve zmíněná trojice The Browns (RCA 9364).
12. Základní pílíř nejtypičtější západní countryové formy westrn swingu. Píseň, kterou její autor, člen Country music hall of fame, všeobecně uznávaný "King of western swing" Bob Wills se svýmn orchestrem Texas Playboys a zpěvákem Tommy Duncanem přivedl na gramofonové desky už v roce 1940 (Okeh). Z hitparády Hot Country týdeníku Billboard je nejznámější verze pianisty Floyd Cramera (RCA 7893) z roku 1961 (8. místo).
13. Další píseň, která sklízela úspěchy jak na poli hlavní produkce pop music, tak mezi countrovými singly. V prvním případě to byla oklahomská Anita Bryant, která s tímto titulem (Carlton 528) v roce 1960 bodovala v první desítce Hot 100 singles. O třináct let později se stejnou melodií zahájila hitparádovou country sklizeň Marie Osmondová. Začínala už ve 14tia letech se svými bratry (The Osmonds) a 8. září 1973 se objevila poprvé v žebříčku Hot Country s písničkou "Paper roses" (MGM 14609). Bodovala 16 týdnů, z toho dva týdny na prvním místě a její singl získal zlatou desku. Bylo to první ze čtyř vítězství této zpěvačky z Utahu v country hitparádě.
14. První singl, jímž do první desítky Hot Country zasáhl rodák z Ohia Bobby Bare, který začínal gramofonovou dráhu už v roce 1956, ale do hitparády se probojoval poprvé 15. září 1962 singlem "Shame on me". Skladba rutinované dvojice Dill-Tills Detroit City byla jeho druhým hitparádovým singlem (RCA 8183), debutovala 6. července 1963 a dostala se až na 6. místo. Později také tato melodie nalezla cetu do zpěvníku hlavního proudu pop music (Tom Jones 1967).
15. Poprvé se tento oficiální "state song" státu Tennessee objevil v countryové hitparádě Billboardu 3. dubna 1948 v autorské nahrávce hráče na akordeon a vedoucí osobnosti orchestru Golden West Cowboys Pee Wee Kinga (vl. jm. Jusium Frank Kuczynski) a jeho sólového zpěváka Redd Stewarta. Jejich nahrávka (RCA 2680) bodovala celkem 35 týdnů a dostala se až na 3. místo. Ve stejném roce byla úspěšná i verze, kterou nazpíval oklahomský countryman Cowboy Copas (King 696).
16. Jedna z nejznámějších skladeb nejvýraznější countryové osobnosti šedesátých a sedmdesátých let Buck Owense. Poprvé se v country hitparádě objevil 4. května 1959 se singlem "Second fiddle" a celkově do ní přivedl sólově i v nejrůznějších duetech 86 titulů. Autorská verze písničky Together again (Capitol 5136) debutovala v Hot Country 4. dubna 1964, bodovala 27 týdnů, z toho 2 krát byla první.
17. Countryová klasika z dílny vůdčí osobnosti legendární Carter family - A. P. Cartera. Nejvýraznějším interpretem této skladby byl neméně uznávaný "King of country music" Roy Acuff. Její první nahrávka se v jeho katalogu objevila 26. října 1936. V country hitparádě Billboardu s touto písničkou byli úspěšní Danny Davis and The Nashville Brass (RCA 9785 - 1970), Carlie McCoy (Monument 8703 - 1976) a Willie Nelson s Hank Wilsonem (Paradise 629 - 1984).
18. Zámořský hitparádový debut zpívajícího ex-fotbalisty Realu Madrid Julio Iglesiase v duetu s countryovou superhvězdou Willie Nelsonem se poprvé objevil v zámořských hitparádách na počátku března 1984. V žebříčku Hot 100 singles se dostala tato nahrávka na 5. místo, v sestavě Hot Country dva týdny vítězila (Columbia 04217).
19. Tyický příklad repertoáru stylu cajun, jehož domovem jsou oblasti zátok státu Louisiana, především pak okolí města Big Mamou. Tato písnička se v countryové hitparádě objevila v roce 1985 v autorské nahrávce Sidney Simiena pod uměleckým jménem Rockin'Sidney (Epic 05430) a dostala se až na 19. místo Hot Country.
20. V originální nahrávce první hitparádové vítězství Kris Kristoffersona (Monument 8571) v hitparádě Hot Country. Nahrávka, v níž sbor zpívali Rita Coolidge a Larry Gatlin, debutovala 7. dubna 1973, získala zlatou desku a bodovala 20. týdnů.
Miroslav Černý
Diskuze k albu