Různí interpreti
Eduard Kudelásek: Z pražských zahrad
Podobné tituly
Informace o albu
Z komentáře Jiřího Müllera k původnímu LP albu 8113 0330 "Z pražských zahrad - Skladby Eduarda Kudeláska" vydanému Pantonem v roce 1983 a nyní vycházejícímu v Supraphonu poprvé digitálně:
Se jménem hudebního skladatele, instrumentalisty a dirigenta - šedesátníka EDUARDA KUDELÁSKA (4.10.1923) - jsou spojena osobitá pouta s velkým dechovými orchestry. Těm také zasvětil největší část svého muzikantského života. Jako první mezník na cestě s českou hudební tvorbou považuje Eduard Kudelásek svůj nástup k Posádkové hudbě v Praze roku 1947. V té době měl už za sebou úspěšné skladatelské pokusy, které si právě u velkých dechových nástrojů ověřoval. Byly to lidové polky, valčíky a pochod. Ale napsal také koncertní skladby pro různé skupiny dechových nástrojů. Mezi ty nejúspěšnějších lze počítat „Pochod 30. let“, valčíky „Horská kouzla“ a „Brilantní“, dále pak „Con bravura“ pro 4 flétny, kvapík „Veselá estráda“, „Námořnický tanec“, „Burleska“ pro trubku a další…Jako aranžér skladeb pro dechové orchestry je velmi dobře známý úpravami vybraných národních písní, ale také úpravou „4. symfonie“ J.Z.Bartoše, nebo Matějovou skladbou z repertoáru dechových skladeb. Téměř čtvrt století upravuje a instrumentuje skladby také pro menší dechové soubory. Do historie jednoho z nich – „Zlaté muziky“ Jiřího Eliáška se však zapsal doslova zlatými písmeny. Snad není skladba, kterou má „Zlatá muzika“ na svém repertoáru a nebyla by podepsána rukopisem Eduarda Kudeláska. Vedle zvukové barvy orchestru je právě jeho rukopis tolik typický.
Ve výčtu hudební všestrannosti Eduarda Kudeláska nelze opomenout jeho dirigentskou profesi. Již za svého působení v Posádkové hudbě Praha se seznamoval nejenom se skladatelskými a instrumentačními pracemi populárních vojenských kapelníků Jana Uhlíře, Jindřicha Pravečka, Rudolfa Urbance a Jana Fadrhonse, ale také s jejich přístupem před orchestr a dirigování. A tato profese jej zaujala natolik, že později získal absolutorium na Pražské konzervatoři u prof. Dr. Václava Smetáčka. V té době už také zastával funkci dirigenta v Ústřední hudbě Čs. lidové armády (1963). A byl to právě tento velký dechový orchestr, který se pro něho na více jak 20 let stal druhým životním mezníkem. Ústřední hudbu ČSLA dirigoval na domácích i zahraničních podiích s vysokou profesionální úrovní…Tato LP deska „Z pražských zahrad“, věnovaná souboru skladeb a instrumentaci hudebního skladatele, dirigenta a aranžéra zasloužilého umělce Eduarda Kudeláska, byla připravena s různými dechovými orchestry. Ukazuje pouze malý výčet z hudební činnosti tohoto všestranného umělce. Při sestavě desky byl sledován posluchačský ohlas a interpretační kvality s přáním, aby její poslech co nejvíce potěšil.
Diskuze k albu