Vladimír Kroc
Cílek: Oprátka za osm mrtvých. Případ Olgy Hepnarové
Podobné tituly
Informace o albu
Drama, na jehož konci nezůstali žádní vítězové.
Příběh Olgy Hepnarové, poslední ženy odsouzené v Československu k trestu smrti. Kniha Romana Cílka inspirovala tvůrce filmu Já, Olga Hepnarová.
Příběh Olgy Hepnarové, která jedním otočením volantu zabila osm lidí, poslední ženy odsouzené v Československu k trestu smrti. Bylo úterý 10. července roku 1973, krátce před druhou hodinou odpolední. Obyčejný všední den na pražské Letné. Pro jednu dvaadvacetiletou dívku však nebylo cesty zpátky. Nákladní auto, které řídila, prudce vybočilo z předpokládané dráhy, vřítilo se na chodník plný lidí, pak srovnalo kola a jízdou po chodníku těsně kolem stěny domů poráželo, přejíždělo a drtilo každého, kdo mu nestačil uhnout z cesty. Autor skládá faktografické střípky do mozaiky událostí, které činu předcházely, a čerpá z výpovědí rodiny a lidí z jejího okolí. Kniha Romana Cílka inspirovala tvůrce filmu Já, Olga Hepnarová.
Roman Cílek (1937)
Český spisovatel, autor literatury faktu, rozhlasových her a kriminálních příběhů. Absolvoval gymnázium v Praze, v šedesátých letech byl redaktorem časopisu Československý voják, v době normalizace pracoval až do roku 1989 jako vedoucí redaktor podnikového časopisu Konstruktivák. Poté se věnoval svobodné tvůrčí činnosti a práci v agentuře erCÍL. Je velmi pracovitým autorem, od roku 1989 do roku 2003, v průběhu patnácti let, vydal pětapadesát knížek. Vyznává životní motto „Nelze nebýt optimistou, chce-li si člověk zachovat přiměřenou míru duševního zdraví“.
Vladimír Kroc (1966)
Rozhlasový moderátor a publicista. V dětství strávil dva roky v Indii, kde jeho otec pracoval na montáži. Poté se mu zalíbila kamera a chtěl se věnovat filmařství, ale místo FAMU vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Tomuto oboru se s výjimkou čtrnáctidenního zaměstnání ve společnosti Motokov nikdy nevěnoval. Během vysokoškolských studií založil se spolužáky na kolejích na pražském Jarově studentský rozhlas po drátě. Po vojně nastoupil v roce 1989 do Československého rozhlasu, krátce nato se stal parlamentním zpravodajem. Dnes patří k nejzkušenějším rozhlasovým moderátorům. Moderuje Večerní Radiožurnál a pořady Hovory, Radiofórum, Den v 60 minutách a jiné. Působil také v České televizi.
Diskuze k albu