Různí interpreti
Česká komorní hudba (Ceremunga, Páleníček, Schreiber, Boháč)
Podobné tituly
Informace o albu
Z komentáře Evy Pensdorfové k původnímu LP albu 8111 0299 "Česká komorní hudba (Ceremunga, Páleníček, Schreiber, Boháč)" vydanému v roce 1982 v Pantonu a nyní vycházejícímu v Supraphonu poprvé digitálně:
Vydavatelství Panton vybralo pro novou desku z české současné tvorby skladby povýtce oddechové, psané buď pouze pro komorní soubor nebo zpěv a komorní ansámbl. Vznikly převážně koncem sedmdesátých let.
JOSEF CEREMUGA (nar.1930) psal svá Tři Capriccia pro hoboj, klarinet a fagot v r. 1979 na požádání Pražského dechového tria (Ludmila Ježková, Milan Etlík, Miloslav Masier). Skladba vznikla ve chvílích oddechu mezi Houslovým koncertem a baletem Princezna se zlatou hvězdou na čele: tři rozmarné nálady, které zaujmou svěží invencí, kontrastností i spádem. Autor, který se nevyhýbá velkým formám...měl v této miniatuře šťastnou ruku a není divu, že skladba zaznamenala už na sedmdesát provedení, a to doma, na koncertech-besedách, ale i v zahraničí - v Polsku, Rumunsku, Bulharsku i na Kubě. Druhá skladba desky, Rybník u dvou sluncí je z pera JOSEFA PÁLENÍČKA (nar.1914), který tentokrát obrátil pozornost k dětem. Má v této oblasti tvorby už značnou zkušenost (připomeňme Počitadlo pro dětský sbor, klavír, klarinet, trubku a bicí nástroje, dále Ze zápisníku malého chlapce..nebo jeho klavírní České pohádky k obrázkům Trnkovým..). Podobně jako ve velkých formách...také v této skladbě z r. 1979 můžeme sledovat pro Páleníčka charakteristickou syntézu neoklasicismu a moravských intonačních prvků, která se otevřeně hlásí k odkazu Bohuslava Martinů...Využil textů Vladimíra Štefla, který se v poslední době stal spolupracovníkem několika českých skladatelů. S jeho verši se vrací do milých koutů domova a má tak možnost nasadit tón pastorálně idylický, s melodikou blízkou lidové písni. Také druhá strana desky věnuje pozornost tvorbě vokální. V prvé řadě se tu připomíná tvorba JOSEFA SCHREIBRA (1900-1981), pedagoga, který na ostravské konzervatoři a na pedagogické fakultě v Olomouci vychoval několik generací hudebníků a jehož srdce náleželo lidové písni a sborové tvorbě..Z jeho tvorby vybralo vydavatelství Panton starší vděčné dílko Lidová nokturna pro zpěv, flétnu a harfu. Jarmila Svobodová-Žilková spolu s Pražským duem (Václav Žilka, Eva Vyskočilová) zařadili skladbu do svého repertoáru a velmi rádi ji hrají...Poslední skladbou desky jsou Zpěvy samoty JOSEFA BOHÁČE (bar. 1929), miniatury pro soprán, basklarinet a klavír, které autor r. 1977 napsal pro svou ženu Martu a pro soubor Due Boemi...Obsahově tu šlo autorovi o zachycení různých nálad, o nový barevný souzvuk tří odlišných komponent…
Diskuze k albu