Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Edice Esta 10 / 1939
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Sestavu nahrávek gramofonové firmy Esta z produkce roku 1939 zahajuje propagační snímek vysvětlující, proč by p. t. obecenstvo mělo kupovat desky s touto etiketou. Paradoxně desky Esta měly obecně mnohem vyšší povrchový šum než výrobky konkurenční domácí firmy Ultraphon a většiny dalších tehdy dovážených značek gramodesek. Od počátku druhé světové války navíc firma Esta spadala pod německý koncern Siemens a v důsledku námořní blokády Německa začala brzy trpět nedostatkem z tropických krajů dováženého šelaku, tedy hlavní součásti kvalitní lisovací hmoty, což se na delší dobu podepsalo na nevalné úrovni jejích nahrávek.
Vznik Protektorátu Čechy a Morava se podepsal i na části repertoáru: zelenou dostaly tituly s vlasteneckými texty zdůrazňující lásku k vlasti a všemu českému. Frekventovány byly i nahrávky v rytmu swingu, místo orchestru Harryho Hardena (pan kapelník i s částí svého orchestru emigroval do USA) pozici nahrávacích souborů zaujaly orchestry Dolfiho Langera a Slávy Macha. Jako nové jméno se v katalogu Esty objevila s pouhými čtyřmi snímky zpěvačka Ilona Lászlöfly (06, 12).
Šest snímku pro Estu sice v tomto roce natočil soubor Swing-Symphonic-Orchestra neznámého složení, na gramodesky této značky se ale hned nedostaly: čtyři z nich byly z neznámého důvodu nalisované na etiketu Brunswick, na etiketě Esta ovšem vyšly až v roce 1945 a dva z nich nebyly vydané vůbec. Vedoucím tohoto swingového seskupení byl podle některých neověřených pramenů klavírista Leopold Korbař.
Jako track č. 19 jsme zařadili další propagační gramodesku, kterou si u firmy Esta objednal k prezentaci ve svém stánku na jarních Vzorkových veletrzích v Praze výrobce motocyklů značky JAWA.
Firma Esta nahrávala ve své pražském studiu také snímky pro samostatný Slovenský štát, a to ještě poměrně dlouhou dobu po jeho vzniku. Tři takové nahrávky tuto sestavu uzavírají. Úplně poslední z nich má název "Čo nám vzali" - a má vskutku podivuhodný text. Jeho autor nejprve roní krokodýlí slzy nad skutečností, že jacísi "Oni" drahé bratry Čechy od Slováků odloučili a nabádá je (=Čechy), aby dál žili duchem, jak doposud s nimi žili (=se Slováky). Poté vyslovuje přesvědčení, že co jim teď (="Oni"), vzali, jim (=Slovákům) zase vrátí. Text končí slibem: přijdeme si pro vás, drazí naši bratři - zpívejte si naše sladké melodie, neboť dokud lid si zpívá, národ žije…
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu