Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Písně z českých zvukových filmů I. 1930-1931
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Orchestr Homocord. ×
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Podrobné údaje o prvních českých zvukových filmech, jejich obsahu, režisérech a hlavních představitelích lze dnes snadno vyhledat v odborné literatuře či z internetových zdrojů. Uveďme jen, že v tehdejší ČSR se tato technická i kulturní novinka prosazovala poměrně těžkopádně. Vůbec první zvukový film u nás údajně uvedlo pražské kino Kapitol - šlo ovšem v podstatě jen o němý film provázený zvukovými efekty, které promítač pouštěl synchronizovaně s obrazem z gramodesky. Moderní zvukovou aparaturou firmy Western Electric pak bylo jako první v republice vybaveno v polovině roku 1929 pražské kino Lucerna - nadšené obecenstvo tak poprvé uslyšelo písně z amerického filmu "Loď komediantů", především proslulou Old Man River v podání Paula Robesona.
Do první části výběru filmových melodií jsme zařadili písničky z následujících českých filmů, které byly v premiéře uvedeny v letech 1930 a 1931:
Když struny lkají (1, 2); C. a k. polní maršálek (3, 4); Tonka Šibenice(5); Fidlovačka (6); Aféra plukovníka Rédla (7, 8); On a jeho sestra (9, 10); Ze soboty na neděli (11, 12); Miláček pluku (13, 14, 15); Poslední bohém (16, 17); Muži v offsidu (18, 19); Osada mladých snů (20, 21); Karel Havlíček Borovský (22); Psohlavci (23, 24); To neznáte Hadimršku (25, 26, 27); Skalní ševci (28, 29) a Kariéra Pavla Čamrdy (30). Jako bonus je na závěr v přednesu Vlasty Buriana zařazena písnička "Weinlied", kterou tento komik zpíval v německé verzi filmu C. k. polní maršálek (v české verzi ji na gramodesku nenatočil).
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu