Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Dej gól, jen gól. Písně se sportovními náměty
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Ať žije sport!
Veselé písničky a výstupy na sportovní témata na gramodeskách z let 1924 - 1944
Titulní písni této kompilace na téma sportovních výkonů a prostředí především fotbalových stadionů či boxerských ringů sice dominuje verš "…ať žije sport, ať žije zápas o rekord…", jak ale vypovídá obsah některých zařazených písniček, o sport a o rekordy jde občas až v druhé řadě. Lékař se děsí poněkud povadlého vzezření fotbalisty, jenž si svůj chrup přináší v pytlíku v kapse. Nadšený fanoušek konstatuje, že přišlo jaro, neboť v ruce rozhodčího se zelenají bankovky. Zápasy jsou domluvené, prodané, předem rozhodnuté - že by záležitost nadčasová?
Některé písničky a výstupy ale berou téma sportu vážně, oslavně, či dokonce osvětově. Takový přístup je pochopitelný například v případě ódy na fenomenálního fotbalového brankaře Pláničku, kterého fandové po triumfálním návratu naší fotbalové reprezentace z mistrovství světa nosili na rukou. Není také divu, že ódy se skládaly i na pražskou Spartu, častého mistra fotbalové ligy. A naprosto příkladný je přístup vynikajícího meziválečného fotbalisty "Kádi", neboli doktora Karla Peška, snažícího se předávat mladé fotbalové generaci to nejlepší, co zná. A jen mimochodem se přitom tento slavný fotbalista zmíní, že krom sportování ještě stačil vystudovat vysokou školu a získat doktorát. Kdo z dnešních fotbalistů se může něčím podobným pochlubit?
Ještě je třeba upozornit na několik zajímavostí u dalších zařazených písniček na sportovní náměty: za zvuků "ťap-ťap-ťap" uvádí zpěvák amerikánské kapely pana Franka z New Yorku na hřiště nejprve rezervisty, až po nich přicházejí skuteční fotbalisté (!?). Svižný foxtrot z českého filmu Naše XI byl původně složen pro rozdychtěnou fanynku, nicméně v podání dvou mužských hlasů vyznívají verše "pojď v moji žhavou náruč, hošíčku/ a zaútoč si na mne trošičku…" více než rozverně. Skladba Vítězům sláva, čest poraženým byla složena jako "oficielní pochod Čs. Ligy Kanadského Hockeye u příležitosti mistrovství světa v únoru 1938". Dvoudílná scénka Ženský fotbal 1945 zase vychází z předpokladu, že úroveň hry českých fotbalistů už natolik upadla, že za pár let budou fanoušci ochotni navštěvovat snad jen utkání sličných manželek reprezentantů. Doufejme, že se toho nedočkáme - i když: alespoň by bylo nač se dívat…
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu