Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Album Ultraphonu 8 - 1937
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Snad nejvytíženějším zpěvákem populáru, který nahrával pro gramofonovou firmu Ultraphon, byl Oldřich Kovář. Sólově, se sborem či svými kolegy Karlem Vackem, R. L. Vašatou, Ferdinandem Pourem nebo Slávkou Procházkovou zaznívá jeho čistý tenor na tomto výběru snímků vydaných v roce 1937 na více než polovině zařazených písní.
Produkci populární hudby v tomto roce obohatily první orchestrální i zpívané nahrávky tanečního souboru Dolfiho Langera (tracky 3 a 4) a orchestru kapelníka Dol Daubera, který rok předtím natrvalo přesídlil z Vídně do Prahy (track 9). Cikánský orchestr královského primáše Jojo Galbavého natočil pro firmu Ultraphon během svého pobytu v Praze asi deset snímků, z nichž jsme zařadili píseň Když se stmívá z Kálmánovy operety "Hraběnka Marica" (track 5).
Jedním snímkem (track 7) je zastoupen i plzeňský tenorista Emil Kural, který pro značku Ultraphon nazpíval pouhé dva snímky. Zde jen poznamenejme, že v roce 1931 tento zpěvák natočil pod pseudonymem Eddy Král několik populárních šlágrů na gramodesky značky Odeon určené pro československý trh. Svou premiéru zaznamenalo na etiketě Ultraphon také hlavně v brněnské operetě účinkující dívčí pěvecké Allotrio (track 17) - tvořily ho H. Burianová, E. Dostálová a H. Křivonožková.
Jedním z úspěšných filmů, který byl v tomto roce uveden na plátna kin v ČSR, byl sovětský rodinný dobrodružný snímek na motivy románu J. Vernea s hudbou I. Dunajevského, natočený v roce 1936 (a promítaný u nás ještě dlouho do hloubi padesátých let). Dvě nejoblíbenější písně z tohoto filmu otextoval J. Voldán (tracky 11 a 12).
A ještě zmiňme dvě písně, jejichž texty reagovaly na aktuální události. Námět pro vtipný text písně Od Baťova ke Zlínu (track 16) nejspíš jeho autorce Slávce Grohmannové poskytla stavba moderní silnice z Baťova (pozdějších Otrokovic) do Zlína (později dočasně Gottwaldova). Závěrečný pochod této sestavy s názvem Sletu zdar! byl sice natočen (dokonce ve dvou verzích - se zpěvem i jako orchestrálka) již v prosinci roku 1936, ale do data konání všesokolského sletu v roce 1938 - proběhl tehdy pod heslem "Bojovat a bránit!" - vyšel ještě ve dvou reedicích.
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu