Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Když jaro zaťuká. Nahrávky z let 1912-1948
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Jarka Budil. ×
Podobné tituly
Informace o albu
Jako velice častý námět textů populárních písniček z meziválečného období byl prezentován příchod jara a veškerých aktivit spojených s rozkvétáním flory, vonícími jarními vánky a touhami s jarem spojenými. Podívejme se tedy, co vše měla vesna na svědomí.
Náš výběr zahajuje písnička Františka Hvížďálka, někdejšího aktivního protagonisty kabaretu Červená sedma. I přes svůj název má poměrně veselý text, který razantně haleká Valentin Šindler, ve dvacátých letech již emeritní operní zpěvák, přítomný v nahrávkách populárních písniček na gramodeskách všech značek, které tehdy vedly český program.
Jen o rok mladší je nahrávka hlavní melodie z operety Rudolfa Piskáčka "Tulák" (2), kterou přednáší tehdy v Brně účinkující činoherec a zpěvák František Kreuzmann. Po dvou dalších písních v podání Valentina Šindlera následuje jeden z nejfrekventovanějších pochodů z repertoáru Kolínské hudby Kmochovy (5), ovšem v progresivním aranžmá a provedení rakouského jazzbandu nazvaného Charleston Serenaders. Za zmínku stojí, že podobným způsobem tento soubor pojal a natočil na gramodesky i několik dalších známých skladeb českých autorů.
Svým obvyklým "lechtivým" způsobem pojal téma nástupu jara humorista Jára Kohout (8 a 9). Od počátku třicátých let již ovšem texty na téma vesny obvykle obsahovaly více lyriky. Jako příklad uveďme známou skladbu "Mattinata" operního komponisty R. Leoncavalla, kterou opatřil velice poetickým českým textem Dr. Jiří Červený (13).
Z tradičního pojetí jarních nálad se poněkud vymykají tři poslední skladby tohoto výběru, u nichž se krátce zastavíme. Ozvěny nastupujícího jazzového stylu be-bop zaznívají ve skladbě klavíristy Vladimíra Horčíka "Jarní procházka" (24), kterou v roce 1948 natočil jazzový soubor "Rytmus 48". Jde o jednu z pouhých čtyř gramofonových snímků, které nahrálo toto progresivní sdružení jazzmenů, zde ve složení D. Brož - trubka, Č. Stuchlý - tenor sax, H. Langer - alt sax, B. Zlarko - basa, V. Horčík - piano a J. Hammer - vibrafon.
Před více než sto lety byla na gramodesky značky Favorite natočena tradiční podoba Kmochova výše zmíněného pochodu "Jara mládí" (track 25). Tuto zpívanou verzi jásavě přednáší členky "Dámské kapely p. Pospíšila, Praha", již tvořilo pět dam a dva pánové, včetně pana kapelníka.
Jako bonus - či spíš jen osvětovou vložku - jsme na závěr zařadili úryvek z básně K. H. Máchy "Máj" v podání proslulé recitátorky Ludmily Pelikánové. Ta proslula hlavně v padesátých až osmdesátých letech minulého století svým uměním neúnavně přednášet opusy adorující tehdejší společenské zřízení v Československu. Zda tato její první gramofonová nahrávka z roku 1942 vystihla tu pravou májovou náladu, nechť posoudí posluchači sami…
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu