Různí interpreti
Ostrčil: Honzovo království
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Honzovo království - operní pohádka o třech dějstvích op. 25 (1933) na libreto Jiřího Mařánka podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého. Křížová cesta - variace pro velký orchestr op. 24 (1928)
Přemysl Kočí, Jaroslava Vymazalová, Jaroslav Veverka, Josef Celerin, Antonín Votava, Zdeněk Otava, Milada Jirásková, Ludmila Hanzalíková ad. Pěvecký sbor Československého rozhlasu / Jiří Pinkas, Symfonický orchestr Československého rozhlasu, dirigent Václav Jiráček (Nahráno v Československém rozhlase v roce 1954)
Křížová cesta: Česká filharmonie, dirigent Václav Neumann (1957)
Poprvé na CD vychází kompletní nahrávka opery Otakara Ostrčila (1879-1935) Honzovo království, neobyčejná operní pohádka se záměrným protiválečným nábojem. Pro svou poslední operu si Ostrčil zvolil povídku L. N. Tolstého o království, kde vládne dobrosrdečný Honza, který nezná zášť. V jeho království vojáci neválčí, ale tančí a milují, všichni nemocní se uzdraví a lidé jsou šťastni. Honza přináší všem lidem zázračnou hvězdu soucitu a lásky, která uzdraví i nevyléčitelně nemocnou princeznu, a zvítězí nad samotným ďáblem. Brněnská premiéra opery (1934) a její následné uvedení v Praze způsobilo konflikt skladatele s částí české společnosti, stalo se však i bezmála senzací; dílo, v němž Honza soupeří s ďáblem usilujícím o světovou nadvládu, přišlo na scénu brzy po Hitlerově nástupu k moci. Po válce se opera objevila ještě čtyřikrát na repertoáru Národního divadla v Praze a v Brně, naposledy v roce 1959. Tuto jedinou studiovou nahrávku
opery v roce 1954 pořídil Československý rozhlas s I. Žídkem, J. Vymazalovou a P. Kočím v hlavních rolích. Neméně unikátním snímkem na tomto CD je Křížová cesta op. 24 z roku 1957 s Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna.
Unikátní nahrávka neprávem zapomenuté opery poprvé na CD
Diskuze k albu