Lišáci
Historie psaná šelakem - Lišáci Mám život hrozně rád
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Petr Kareš. ×
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Pěvecká kabaretní skupina Lišáci vznikla v roce 1936. Některé prameny uvádějí, že toto pěvecké kvarteto údajně bylo založeno v trampské osadě stejného jména, toto tvrzení však není ničím podložené. Podobně není úplně jasno o jeho jednotlivých členech - kromě Antonína Pečenky, Petra Kašpara a Josefa Schmiedta jsou jako jeho další členové občas zmiňováni Sláva Richter nebo Bora Kříž. Nicméně na podepsané fotografii z titulní strany této sestavy písniček je čtvrtým členem kvarteta Josef Benda. Není ovšem vyloučeno, že během existence tohoto souboru docházelo k jeho určitým personálním proměnám - tomu by nasvědčoval například i údaj na etiketě gramodesky z písní Nevěrná Rosita (track 15), kde jsou jako vokalisté uvedeni Antonín Pečenka a Lišáci.
Na šelakové gramodesky Lišáci poprvé nazpívali dvě skladby v roce 1938, ovšem vzhledem ke skutečnosti, že je na těchto snímcích doprovázel na klavír komponista a kapelník Béda (Fritz) Kerten, byli na etiketách gramodesky označeni jako Kerten Hot-Singers.
Gramofonové snímky s účastí Lišáků se časově zhruba kryjí s pronikáním swingu do ČSR a jeho potlačováním o necelých deset let později. Lišáci zpívali buď sami, případně zajišťovali doprovod tehdejším pěveckým hvězdám populární hudby a zpívali i společně s Bajo-triem či Sestrami Skovajsovými. Natáčeli jak na gramodesky značky Esta, tak i na konkurenční značku Ultraphon, po znárodnění gramofonového průmyslu vycházely některé z jejich snímků v reedicích i na etiketě Supraphon.
Značnou popularitu Lišákům přinesla jejich účast ve filmech "Adam a Eva" (1940), "Těžký život dobrodruha" (1941) a hlavně ve filmové veselohře "Hotel Modrá hvězda" (1941), kde doprovodili Inku Zemánkovou v písni Slunečnice.
Tento výběr nahrávek písniček v podání Lišáků přináší hlavně snímky, které ještě nevyšly v digitálním přepisu na moderních nosičích. Laskavý posluchač tak má možnost vůbec poprvé slyšel například alternativní verzi písně Slunečnice,
na níž Lišáci doprovázejí zpěvačku Boženu Portovou (track 10), či několik jejich poválečných optimistických snímků (tracky 24-26).
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu