Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Z Brna do Brna I. - nahrávky z let 1927-1931
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Výběru nahrávek interpretů populární hudby, kteří působili na kabaretních a divadelních scénách Brna na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, dal název titul úspěšné revue, kterou v roce 1926 sestavili na hudbu různých skladatelů
O. Nový s V. Skochem a uvedli ji na scéně brněnského Národního divadla. Přináší výlučně nahrávky z gramodesek značky Polydor, které vznikly z iniciativy firmy Gramophone Import Company se sídlem na brněnském Náměstí Svobody 6. Ta ve svém katalogu "Nové šlágry na deskách Polydor, elektricky přijaté" v roce 1929 oznamovala, že "novinky jsou zhotoveny nejnovějším pat. elektrickým způsobem za součinnosti prvotřídních umělců, členů opery a operety brněnského Národního divadla a úplné plukovní hudby pěšího pluku č. 43 v Brně a populárního kapelníka a skladatele F. Zity".
Nahrávání pro tuto exportní etiketu německé firmy Deutsche Grammophon AG. probíhalo buď v Berlíně, kde české interprety doprovodil taneční orchestr kapelníka Paula Godwina, ve Vídni za doprovodu Polydor jazz-orchestru kapelníka Ernsta Holzera, či v Brně, kde je doprovodila již zmíněná kapela Františka Zity (1888-1946).
Náš výběr zahajují dva snímky v podání tehdy již bývalého člena Národního divadla v Brně, zpěváka a divadelního - a později i filmového - herce Františka Kreutzmanna (1895-1960; později se psal též jako Kreuzman a používal pseudonym Bedřich Křižík).
Ten sice v roce 1926 získal angažmá v pražském Divadle na Vinohradech, do Brna se ale často vracel a na gramodesky značky Polydor zde natočil mnoho desítek populárních písniček.
Další interpreti, jejichž nahrávky jsme zařadili na tento výběr, patří neodmyslitelně ke slavné éře brněnských kabaretů a zábavných pořadů brněnského rozhlasu z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, ať již jde o Jana Purkrábka (1878-1954),
Karla Kosinu (1899-1961), Vladimíra Konůpku (1903-1979) či Oldřicha Nového (1903-1971), jehož hvězdná kariéra pokračovala po roce 1935 v Praze.
A na závěr jen dodejme, že jsme nezapomněli ani na další velké hvězdy meziválečného Brna, bratry Antonína, Václava a Valentina Šindlerových - jejich gramofonovým nahrávkám je v edici "Historie psaná šelakem" věnovaný samostatný titul.
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu