Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Edice Esta 3 / 1932
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Náš výběr populárních písniček, které vydala firma Esta ve třetím roce své existence, zahajuje hlavní melodie ze zvukového filmu "Písničkář". Ač se dočkala osmi různých verzí, které vyšly v celkem více než dvaceti reedicích na několika značkách gramodesek (nepočítáme-li různé směsi Hašlerových melodií), sám Karel Hašler ji zpíval pouze ve zmíněném filmu.
Firma Esta v tomto roce natočila jako první na gramodesky kompozice mladého skladatele Josefa Stelibského. Ten se již nějaký čas snažil prorazit se svými melodickými písničkami u různých pražských hudebních vydavatelství, úspěch mu však přineslo až tango "Když uvadly konvalinky". Esta ho vydala dokonce i v německy zpívané verzi (track 26) a natočila i jeho další písničky (tracky 3, 12) a melodie, které složil pro film "Diagnosa X" .
Na objednávku automobilového oddělení zlínské firmy Baťa vydala Esta gramodesku připomínající tragickou smrt podnikatele Tomáše Bati při leteckém neštěstí. Přepis krátkého projevu Tomáše Bati z filmového pásu a několik úryvků z jeho ideového odkazu, přednesené činohercem Františkem Smolíkem, doplnila na druhé straně této gramodesky Baťova oblíbená píseň "Neumrem na sláme" v přednesu pěveckého Pražského kvarteta (track 5). Ozvěny někdejší popularity trampských písniček oživoval soubor Hořínkova parta jak sólově (track 11), tak za doprovodu orchestru (track 24). Skladbu repertoáru v tomto roce oživily i komické scénky v podání populárních komiků Vojty Mertena a Ference Futuristy, z nichž jsme jednu zařadili i na tento výběr (track 7).
Firemním nahrávacím orchestrem pro snímky populární hudby byl Lyric Band kapelníka Adolfa Schächtera, označovaný někdy také jako Lucerna Band (měl trvalé angažmá v Lucerna baru), či jen jako generický Esta orchestr. Pro účely nahrávání gramodesek s ním zpívalo několik vokalistů, kromě dalších Ferri Mandaus (track 2), Jindra Láznička ((track 9), Antonín Holzinger (track 25), František Hrdlička (tracky 8 a 13), Oldřich Kovář (pod pseudonymy O. Štefan a J. Kolda, tracky 12, 15 a 23) či bilingvní tenorista František/Ferry Swoboda (vlastním jménem Franz Winternitz). V duetech proměnného složení byli někteří z těchto vokalistů na etiketách gramodesek označováni jako Harmony duo (tracky 4, 10, 22).
Čtyři nahrávky běžných šlágrů natočil na etiketu Esta v říjnu roku 1932 orchestr Osvobozeného divadla s kapelníkem Jaroslavem Ježkem. Šlo o jednorázovou "práci ve mzdě", neboť jinak měl Ježkův orchestr trvalou smlouvu s konkurenční gramofonovou firmou Ultraphon. Firma Esta se - na rozdíl právě od Ultraphonu - orientovala spíše na zákazníky, kteří vyhledávali nahrávky lidovek. Ty pro ni nahrávaly kromě dalších souborů Kladenská hornická kapela, Fišerův šraml či Dechová hudba kapelníka Milinovského.
I v tomto roce doplňovaly repertoár gramodesek značky Esta přelisy nahrávek z matric německého Artiphonu a zkrachovalého německého Ultraphonu.
Nahrávky z produkce Esty v roce 1932 jsou ohraničeny gramodeskami s objednacími čísly zhruba 632-752. Celou řadu dalších nahrávek Esty z tohoto roku najde laskavý posluchač i na řadě dalších titulů z edice "Historie psaná šelakem".
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu