František Poupě, František Blahník
Historie psaná šelakem - Franta Poupě II: Večer na návsi. Nahrávky z gramodesek Ultraphon 1933-1937
Podobné tituly
Informace o albu
Tento již druhý výběr původních nahrávek Franty Poupěte přináší veškeré gramofonové snímky, které tento fenomenální lidový harmonikář natočil v letech 1933 - 1937 pro etiketu Ultraphon. Nahrávací smlouvu této přední československé gramofonové firmy získal Poupě v roce 1933 poté, co zvítězil v soutěži o "krále harmonikářů", konané tehdy v pražském sále Lucerna. V tomto klání zvítězil poměrně suverénně, navíc skladbou s příznačným názvem Básník a sedlák, kterou si sám upravil pro akordeon. Název této ouvertury komponisty Franze von Suppé totiž poměrně přesně vystihuje přístup, jaký Poupě praktikoval při sestavování svého repertoáru skladeb. Jako autodidakt pochopitelně tíhl k písním lidového charakteru či městského folkloru (Hřbitove, hřbitove, Už mě koně vyvádějí, Až se bude suchá lípa zelenat), zároveň však dokázal bravurně interpretovat vlastní aranže skladeb tzv. vyššího populáru - na gramodesky nahrál kromě dalších serenád a romancí i Fibichův Poem, Vašatovu Annabellu, Levyho Naughty Waltz či ruskou romanci Požalej.
Největší část gramofonových nahrávek však tvořily Poupětovy vlastní skladby. Na této sestavě je zpívá v duetu s dalším harmonikářem Františkem Blahníkem, jinak polovinou proslulé dvojice pouličních zpěváčků Blahník a Gratz. Doprovodný houslový part na některých těchto snímcích hraje Antonín Pauch (na etiketách gramodesek není uváděn). Na několika nahrávkách zpívá Poupě se svou manželkou - na etiketách těchto gramodesek též nejsou zmiňováni, je zde pouze údaj "se zpěvem". Část těchto snímků umisťovala firma Ultraphon na své laciné sublabely Artona nebo Selekton - jejich hudební úroveň totiž byla dost proměnná, což platí hlavně o těch nahrávkách, kde Poupěte doprovázela svým zpěvem paní Poupětová.
I přes určité autorské umělecké výkyvy, jak je zaznamenávají zde prezentované nahrávky, tvoří tyto snímky nedílnou součást širokého spektra české populární hudby, typického pro třicátá léta minulého století. Možná součást někdy vysmívanou, zato však nesoucí pečeť autenticity, navíc svou reflexí a akcentováním strastí života chudších vrstev obyvatelstva přinášející i určitý dokumentární náboj - či chcete-li - dotyk s realitou.
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
/V edici Historie psaná šelakem je Fr. Poupě zastoupen též výběrem nahrávek z let 1937-1943 nazvaným Král harmonikářů Franta Poupě: Vzpomínky z mládí - VT 9943-2/
Diskuze k albu